مقالات

ویژگی قند و شکر

shekar1

ویژگی قند و شکر کدام است؟

 در این متن به بررسی ویژگی قند و شکر می پردازیم  و با مواد قندی آشنا خواهیم شد. قند و شکر موادی پر مصرف در میان ایرانی هاست. مردم ایران به نوشیدنی چای بسیار علاقه مند هستند و این نوشیدنی، جزء نوشیدنی های پر طرفدار ایرانی است که در هر خانه ای پیدا می شود. معمولا این نوشیدنی همراه با قند یا شکر میل می شود و همین عامل باعث شده است که هر روزه قند و شکر در برنامه ی غذایی مردم قرار گیرد. از این رو این موضوع اهمیت پیدا می کند تا ویژگی قند و شکر  با کیفیت را بررسی کنیم و به معرفی محصولات با کیفیت در این رابطه بپردازیم:

در استان های مختلف کشور شیرینی های متنوعی طبخ می شود که سرشار از مواد قندی است و بعضی از آن ها به شدت شیرین است. علاوه بر چای و شیرینی، مردم ایران از غذا هایی شیرین نیز استفاده می کنند مثل حلیم که همراه با شکر مصرف می شود یا دسر و بستنی و شیرین پلو و امثال این ها. اغلب شنیده ایم که مصرف بیش از حد قند و شکر برای بدن مضر است و باعث ایجاد بیماری هایی همچون دیابت می شود اما می دانیم ویژگی قند و شکر آن است که مزه ی خوبی به غذا ها و … می دهد. اما آنچه مواد قندی را تشکیل می دهد کربوهیدرات است و حال به بررسی فواید و معایب کربوهیدرات ها می پردازیم:

در ادامه ی بررسی ویژگی قند و شکر با کربوهیدرات ها آشنا شوید. کربوهیدرات ها به دو دسته ی پیچیده و ساده تقسیم می شوند.

 

کربوهیدرات های پیچیده :

 چندین قند ساده با هم ترکیب می شوند و پیوند شیمیایی برقرار می کنند و کربوهیدرات های پیچیده را تولید می کنند. پیوند کربوهیدرات های پیچیده ،  دیرتر شکسته می شود و همین عامل باعث می شود که این نوع کربوهیدرات ها در میزان قند خون در بدن  تاثیر کمتری دارند. موادی مثل جو، برنج قهوه ای، جو دو سر، گندم جزء کربوهیدرات های پیچیده است.

کربوهیدرات های ساده: کربوهیدرات های ساده از یک مولکول قند یا دو مولکول قند تشکیل شده اند. ( یک مولکول: مونوساکارید، دو مولکول: دی ساکارید.) کربوهیدرات های ساده سریعا هضم شده و به سرعت میزان قند خون بدن را افزایش می دهند و این ویژگی قند و شکر ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشد.

قند و شکر

 

ویژگی قند و شکر

در بررسی ویژگی های قند باید بیان نمود که دو نوع قند وجود دارد: قند  طبیعی و قند افزوده.  حال به بررسی این موضوع می پردازیم که قند طبیعی و قند افزوده برای بدن چه تفاوت هایی را به همراه دارد. علم تغذیه هر دو قند را یکی در نظر می گیرد و بدن ما نیز با هر دو قند به یک شیوه برخورد می کند زیرا تفاوت های این دو نوع قند را درک نمی کند. قند طبیعی و قند افزوده ساختار شیمیایی مشابهی دارند و این یکی دیگر از ویژگی قند و شکر محسوب می شود.

ویژگی قند و شکر

تفاوت قند و شکر در چیست؟

در ادامه ی بررسی ویژگی قند و شکر به بیان تفاوت های آن می پردازیم. هر چند که به نظر می رسد قند و شکر دو ماده ی متفاوت هستند اما باید بدانیم که این دو ماده ساختار و ترکیب و فرمول کاملا مشابهی دارند و شبیه به یکدیگر هستند.  علم بیوشیمی قند و شکر را ساکاروز می نامد که این ساکاروز ترکیبی از یک مولکول گلوکز و یک مولکول فروکتوز است. تفاوت قند و شکر از لحاظ ساختار به خاطر شکل فشرده ی ساکاروز است که در واقع می توان گفت که قند از کریستال های شکر تولید شده است. یکی دیگر از ویژگی قند و شکر آن است که قند و شکر فقط شکل ظاهری متفاوتی با هم دارند و ساختار مولکولی و شیمیایی یکسانی دارند. بنابراین قند و شکر از لحاظ تغذیه کاملا مشابه یکدیگر هستند. قند از شکر درجه یک تولید می شود و قند رنگ سفید تری نسبت به شکر دارد. در ادامه به تفاوت قند و شکر از نظر تغذیه ای می پردازیم. از دیگر ویژگی قند و شکر آن است که این ماده ی شیرین بر سلامت انسان تاثیر سوء دارد و متخصصان حوزه ی تغذیه با بیان دلایل علمی این مضرات را بیان می کنند . این دلایل علمی، شواهد و مدارکی قطعی و محکم هستند و از نظر علمی کاملا اثبات شده است و گاهی خودمان در اطراف خود بیماران دیابتی را می بینیم که به دلیل افزایش قند خون باعث مشکلات جسمی شده است و یا مصرف بی رویه ی قند و شکر باعث افزایش وزن و چاقی شده و مشکلات قلبی و عروقی بسیاری را برای افراد به وجود آورده است.

 

ویژگی قند و شکر بر روی سلامتی فرد

مضرات مصرف بیش از حد قند بر بدن زیاد است . این در حالی است که ویژگی قند و شکر و تاثیر آن در رشد بدن هم اهمیت دارد. هر چند تاکید می کنیم که همه ی مواد غذایی به مقدار مناسب باید در رژیم غذایی انسان وجود داشته باشد ولی مصرف بیش از اندازه می تواند مشکلاتی را برای سلامتی انسان به وجود آورد.

 • اولین ویژگی قند و شکر و تاثیر آن بر سلامتی آن است که مصرف بیش از اندازه ی قند و شکر باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. تضعیف سیستم ایمنی باعث می شود انسان به سرعت مریض شود و در هنگام بیماری هم بدن مقاومت خوبی از خود نشان نمی دهد.
 • باعث افزایش تری گلیسرید خون می شود.
 • باعث افزایش کل کلسترول و کلسترول بد خون می شود. کلسترول بد خون با نام علمی LDI شناخته می شود.
 • باعث کاهش کلسترول خوب خون می شود. به کلسترول خوب خون HDI گفته می شود.
 • مانع از جذب بهینه و مطلوب کلسیم و منیزیم می شود.
 • باعث پوکی استخوان می شود.
 • از دیگر ویژگی قند و شکر آن است که اگر بیش از اندازه مصرف شود، میزان قند خون در بدن را بالا می برد و در نتیجه زمینه ی ابتلاء فرد به دیابت را بیشتر می کند.
 • مصرف زیاد قند باعث افزایش وزن و چاقی می شود و در نتیجه ی چاقی بیماری های قلبی عروقی فراوانی برای فرد به وجود می آید.
 • مصرف قند و شکر باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

مواد تشکیل دهنده قند کدام است؟

قند فراورده ای قدیمی است که از طبیعت به دست می آید و یکی از مواد غذایی مهم در رژیم غذایی  خانواده های ایرانی است. برای اولین بار مردم هندوستان توانستند از نیشکر قند تولید کنند. این در حالی بود که کشور های اروپایی از وجود این ماده ی غذایی شیرین بی خبر بودند. در جریان جنگ های صلیبی عرب ها زمینه ی آشنایی مردم اروپا با قند را فراهم آوردند و امروزه در همه جای دنیا این محصول یافت می شود و به شیوه های متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه ی بررسی ویژگی قند و شکر، باید گفت در ابتدا این ماده خیلی کمیاب بوده است و در بعضی موارد قند به عنوان یک دارو استفاده می شده است. اما امروزه قند یک خوراکی ارزان قیمت است که به فراوانی یافت می شود.

انواع مختلف قند شیرین است و همه ی آن ها دارای ترکیبات شیمیایی یکسانی هستند. همه ی ترکیب های مختلف قند از سه ماده ی کربن، اکسیژن و هیدروژن تولید شده اند.

دیگر ویژگی قند و شکر آن است که در ترکیبات مختلف قند و شکر،  میزان کربن متغیر است اما در همه ی موارد هیدروژن و اکسیژن به نسبت دو بر یک هستند. بنابراین قند ها جزو هیدرات کربن محسوب می شوند. انواع مختلف گیاهان نیز برای مصرف شان قند تولید می کنند و این نوع قند را در خود ذخیره می کنند. بعد ها از این قند برای تولید الیاف و مواد و دانه استفاده می کنند. مصرف قند باعث تولید حرارت و نیرو در بدن انسان می شود و علاوه بر این ها به رشد انسان کمک می کند. ویژگی قند و شکر آن  است که انواع گوناگونی دارد و هر یک از انواع مختلف قند ها از منابع متفاوتی به وجود می آیند. در زیر به بیان و معرفی هر یک از آن ها می پردازیم:

 • لاکتوز: قند شیر لاکتوز نامیده می شود و کودکان این نوع قند را در هنگام تغذیه ی شیر وارد بدن خود می کنند.
 • فروکتوز:  قندی که از میوه ها به دست می آید،  فروکتوز نامیده می شود.
 • گلوکز: گلوکز از سیب زمینی، حبوبات و سبزی جات حاصل می شود.
 • ساکاروز: از چغندر قند و یا نیشکر به دست می آید و نمونه قندی است  که انسان آن را مورد استفاده قرار می دهد.

 

قند و شکر بهین

ویژگی قند و شکر و معرفی گیاه نیشکر

نیشکر گیاهی است از تیره ی گندمیان که در مناطق گرم و مرطوب رشد می کند. نحوه ی استخراج شکر از گیاه نیشکر هم به صورت زیر است:

ابتدا ساقه های نیشکر بریده می شود و آن را تمیز می کنند و به کارخانه های تصفیه شکر منتقل می شود. در کارخانه ساقه ها به خوبی مورد شست و شو قرار می گیرد و سپس خردشان می کنند و آن ها را توسط  غلتک له می کنند. بعد از چلاندن نیشکر ها مایعی از بین آن ها خارج می شود که به رنگ سبز یا خاکستری است و این ماده نیز اسیدی است. آن گاه مواد شیمیایی مخصوصی به آن اضافه می کنند که سبب می شود مواد زاید آن گرفته شود و این ماده تصفیه شود.

ویژگی قند و شکر

کیفیت قند باید چگونه باشد؟

یکی از محصولات با کیفیت در زمینه ی قند و شکر محصولات شرکت بهین است. این شرکت در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد و از آن زمان تا کنون به ارائه ی محصولات با کیفیت و ممتاز در زمینه ی قند و شکر پرداخته است و توانسته سهمی ویژه در سبد خانواده های ایرانی باز کند. قند بهین جزء محصولات پر فروش در استان تهران و در شهر های مختلف کشور ایران است. ویژگی قند و شکر بهین کیفیت ممتاز و درجه یک آن  است که سبب شده این محصول جزو محصولات درجه یک در این حوزه قرار بگیرد و مشتریان خاص خود را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *